witam

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

witam

Post autor: Deleted_User »

Witam wszystkich miłośników starych maszyn rolniczych.
Mam na imię Paweł, razem z żoną posiadamy 7 hektarowe gospodarstwo. Pracują na nim U385 z 1971r, Zetor K25 (niestety brak tabliczki znamionowej, ale jest bez blokady i z prostą osią więc raczej z tych starszych modeli) prasa welger wysokiego zgniotu z 1965r oraz kombajn John Deere z 1964r. Jest też dzik2 ale raczej jako maskotka. Wszystkie maszyny wpełni sprawne i działają idealnie. W najbliższym czasie zamieszcze fotki, jak pogoda bedzie dobra i wyjade wszystkim z garażu. Musze powiedzieć, że strona jest super i fajnie jest, że są jeszcze ludzie co trzymaja przy życiu maszyny, które nie posiadają elektroniki, klimatyzacji i innych bajerów na miare XXI wieku, potrafią natomiast przy odrobinie poświęcenia wiernie służyć jeszcze przez długie lata...
Pozdrawiam wszystkich i życze wszystkiego najlepszego...
P.S. Sorry, że utworzyłem temat i zamieściłem go akurat w tym miejscu, ale na początek dobrze jest się przedstawic...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: witam

Post autor: rafal »

Witamy Cie Paweł, bardzo nam miło , że dołączył do nas kolejny miłośnik tego prawdziwego sprzetu z duszą.
Jak widze masz całkiem ciekawy park maszynowy. Jak jako fan Zetorków , bardzo jestem ciekaw twojego Zetora, tym bardziej że jest bez blokady.
Czekamy zatem na fotki i może nawet opis lub historię tych wspaniałych egzemplarzy jak trafiły do Ciebie , kto na nich wcześniej pracował itp.
Pozdrawiam

Ps. Jaki to jest typ kombajnu JD ? Czy silnik ma zawieszony z boku pomostu kombajnisty?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: witam

Post autor: Ursus »

Witam serdecznie mojego imiennika :)
Czekam z niecierpliwością na fotki Twoich sprzętów. Cieszę się, że podoba Ci się stronka - staramy się aby tak było.
P.S. Temat przeniosłem do działu Off Topic - co prawda jest już dział POWITALNIA ale nic nie szkodzi.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: witam

Post autor: Deleted_User »

witam ponownie
Moja duma, czyli kombajn to johny deere lanz 150, jestem jego trzecim właścicielem od nowości a drugim w polsce. Posiadam pełną dokumentację, tj instrukcje i katalogi. Ma wprawdzie silnik benzynowy, ale pali max 6l na jedną godzinę przy pełnym obciązeniu. Lubie go gdyż jest szybki, zwinny i cicho chodzi. Na naszych pagórkach silnik sie troche grzeje, ale jeżeli się jeździ z rozumem to wszystko jest ok :)
Tu jest link do fotek, mój jest w identycznym stanie tylko nie ma prasy a posiada zbiornik na zboże. http://vieilles.soupapes.free.fr/modele ... Lanz+-+150
Zetor natomiast to temat rzeka. Z tego co dowiedziałem się od pewnego dziadka co kiedys naprawiał te sprzety, niestety już nie zyje
:( że jest to jeden z wcześniejszych modeli, gdyż ma prostą oś z przodu, inne piasty w kołach tj węższy rozstaw śrub, nie ma blokady, zresztą jego dyfer jest inny - ma zęby proste a w nowszych były dyfry z zębami Gleasona czy jakoś tak, ponadto ma pojedynczy filtr oleju. Mój poprzedni zetor miał blokade i skrzynie sie różniły (w środku). Został on jednak sprzedany gdyż był to składak z różnych modeli i cześci, koła miał z c360, silnik niecałą 1atm na zimno. Poszedł do ludzi. kupiłem za niego prasę, a obecnego zetora mam po teściu. Nawet nie wiedziałem, ze go posiada, gdyż stał w szopie zawalony gratami z niesprawnym rozrusznikiemi pompą wtryskową. Nie mieszkam u teścia, ale gdy mnie poprosił, żeby go wyciągnąć z szopy (miał wtedy na niego jakiegoś chetnego po cenie złomu :upset: ) i na jego widok we mnie zawrzało. Owszem traktor został wyciągnięty z szopy, ale na cholu pojechał do mnie. Samo uruchomienie silnika nie trwało nawet jednego dnia, gdyż stał bez oleju a szopa była sucha, świece żarowe były ok, a niby uszkodzenie pompy to był w istocie zapchany filtr paliwa. Traktorek dostał nowy rozrusznik, nowy olej (nie uzywam superolu tylko TURDUS 15w40 do wszystkich maszyn) Baterie założyłem z ups_a 12v 74ah i można powiedzieć, że odpalił za pierwszym razem. Ciśnienie w silniku na zimno to ok 5atm na wolnych, a na obrotach ok 6,5atm. Na ciepłym (woda ok 80 i mniej więcej dwie godzinki bronowania)Na wolnych ok 1,5 atm, a na obrotach 3,5-4 atm.
Z wlewu oleju nie dymi. Cały traktor jest oryginalny z wyjątkiem lamp i siedzenia no i opony są jak czupryna Oleksego:D ale mam już załatwione inne tylne koła na szerokiej gumie z super protektorem....
Na wiosnę będzie malowany na niebiesko............Qrcze ale się rozpisałem, niestety w dzisiejszych czasach nie ma już ludzi z którymi można pogadać o takich maszynach.............Nooo z wyjątkiem tego forum i chwała za to jego założycielom...
To tyle narazie
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: witam

Post autor: Ursus »

No teraz to jeszcze bardziej wzbudziłeś ciekawość tym swoim Zetorkiem. Chociaż kombajn też bardzo ciekawa konstrukcja i w dodatku produkowany przez firmę, która jest jedną z moich ulubionych (chodzi o Lanz'a - wykupionego chyba w 1956r. przez JD). Czekamy na fotki Twojego sprzętu. :yes:
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: witam

Post autor: Jacek ze Skansena »

Witam drugiego Pawła. Cieszę się, że ocaliłeś tego Zetorka. Na połaczeniu(skręceniu) skrzyni biegów z obudową sprzęgła jest napewno bity nr. Sprawdź i podaj. Spróbujemy ustalić rocznik. Może być 50 i w dół. Jaki masz filtr powietrza? Ze szkłem czy sam grzybek? No i jaki miał kolor jesli można to ustalić?
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: witam

Post autor: rafal »

Z odczytów manometru olejowego wynika, że masz podrecznikowe cisnienie oleju , a silnik prawdopodobnie to niezły okaz zdrowia. Powiedz mi czy jeszcze do odpalania masz ona ciagniku oryginalne długie świece i żarnik w kolektorze ssącym?
Ten numer na łączeniu skrzyni ze sprzegłem ( na takim kołnierzu od góry ) o którym mówi Jacek jest bardzo wazny. Po za tym jeśli masz jescze zachowana tabliczkę lub jakikolwiek na niej numer to prosimy o odczyt. Ciekawe, który to rocznik?
Twój kombajn to rówieśnik Vistulki, tym bardziej jest godny uwagi że to maszyna, która ciągle spełnia swoja rolę. Jak przypuszczam powstał w fabryce w Manncheim. Prosimy o jego foto.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: witam

Post autor: Ursus »

Tak też mi się wydaje - bo jak John Deere wykupił fabrykę Lanza to tam produkował chyba swoje produkty (nie wiem jak to do dziś jest) i prawdopodobnie z Mannheim pochodzi ta maszynka B)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: witam

Post autor: Deleted_User »

Muszę się przyznać, ze vistulę też miałem. Była moja rówieśniczką (1970r;) ) też poszła do ludzi. Poprostu nie miałem jej gdzie garazowac, a taki sprzęt pod chmurką trzymac to grzech ciężki:yes:.
A jeśli chodzi o zetora to filtr powietrza ma ze szklanką, żarnik w kolanku wlotowym jest i nawet sprawny, swiece żarowe sa długie, na klucz bodajże 24 jeśli mnie pamieć nie myli. Numer sprawdzę w sobote i napisze jak bedę w miejscu jego garażowania. Niestety gospodarstwo mamy w dwóch różnych miejscowościach, co jest udręką.... Tabliczka znamionowa jest kompletnie nieczytelna, (mam na myśli tabliczkę na konsolce przed kierownica) gdyz poprzedni właściciel przed tesciem trzymał go pod chmurką....A nr jest przed kolumną kierowniczą na krawędzi od góry???? Koloru niestety nie można stwierdzić maska napewno była niebieska, korpus???? Kto to wie, obecnie jest szary, ale był zielony, niebieski, czerwony, chyba zółty też............Opony tylne maja wymiar 24 coś tam nie pamiętam...i są wąskie 12,4 chyba.
Manometr olejowy nie jest oryginał, jak zwykle ktoś wyszklił szybki w wskaźniku temp i oleju. Obecnie jest założony manometr KFM polski i jego wskazania są raczej prawdziwe. Na wiosne założę manometr i wskaźnik temp z zetora 8011 z niklowanymi ramkami.............Przynajmniej będą zetorowskie czeskie...
KOmbajn był przywieziony w 1985r z Austrii, poprzedni właściciel miał tam rodzine, która posiadała go od początku. Przez to mam oryginalna instrukcję obsługi i katalogi cześci...
A jeszcze jedno mam kilka kompletów sekcji do pompy wtryskowej, jeśli ktoś chce to moge gratis przesłać jakiemuś właścicielowi K25 jedną pare. Nigdy ich nie montowałem dostałem je w słoiku zalane olejem...:yes:
Awatar użytkownika
felek
Posty: 143
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:32

RE: witam

Post autor: felek »

Witaj
Robię własnie pompę wtryskową do Zetorka i takie sekcje oryginalne to super rarytas. Jeśli można je w jakis sposób pozyskać to jestem zainteresowany.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: witam

Post autor: Jacek ze Skansena »

Ja na wiosn,e robię kapitalkę do 25 i jeśli masz ich wiecej to kupię pare od ciebie. skontakuje sie na pocztę. Ale gratis to nie.
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 217
Rejestracja: 07 sie 2006, 21:44

RE: witam

Post autor: Piotr »

Chłopaki, pozakładajcie sobie GG albo podajcie swoje numery.
Mój GG: 1676672:yes:
ODPOWIEDZ