Problem z biegami

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
grzechu12
Posty: 6
Rejestracja: 30 sie 2012, 16:51

Problem z biegami

Post autor: grzechu12 »

Witam wszystkich, jestem nowy i przeglądając forum chciałbym prosić was o pomoc, otóż ostatnio w moim T25 wymieniłem widełki/łapki w sprzęgle, wszystko ustawiłem tak jak było i teraz mam taki problem odnośnie tego, że jak ruszam dźwignię od jazdy w przód/tył np w pozycje do przodu to coś tam zgrzytneło i nie mogę teraz ustawić tej dźwigni w pozycji luzu ani do tyłu tak jakby coś ją zablokowało, dodam że biegi mogę zmieniać bez problemu, czy ktoś mógł by mi pomóc z tym fantem :)
czekam na odpowiedzi i pozdrawiam
Bajda
Posty: 112
Rejestracja: 28 kwie 2012, 15:41

RE: Problem z biegami

Post autor: Bajda »

Wg mnie spadła ci dźwignia rewersu z wodzika ;)
Painkiller
Posty: 257
Rejestracja: 27 lis 2011, 16:33

RE: Problem z biegami

Post autor: Painkiller »

Też bym tak to widział,Bajda niech ściągnie kolumne zmiany biegów wtedy zobaczy i napisze co zobaczył.:(
grzechu12
Posty: 6
Rejestracja: 30 sie 2012, 16:51

RE: Problem z biegami

Post autor: grzechu12 »

dzięki za odpowiedzi jutro zdejmę kolumnę i zobaczę co tam w środku się stało :)
Bajda
Posty: 112
Rejestracja: 28 kwie 2012, 15:41

RE: Problem z biegami

Post autor: Bajda »

Jeżeli ci spadła wajcha to wystarczy że włożysz ją w odpowiedniej pozycji ;)

A i jeszcze powiedz jaką masz skrzynie, z 2 wajchami jedna po lewej druga po prawej, z 2 wajchami jedna za drugą czy z jedną wajchą
grzechu12
Posty: 6
Rejestracja: 30 sie 2012, 16:51

RE: Problem z biegami

Post autor: grzechu12 »

tą skrzynie z wajchami jedna za drugą
Bajda
Posty: 112
Rejestracja: 28 kwie 2012, 15:41

RE: Problem z biegami

Post autor: Bajda »

A to jak tak to nie ma mowy żeby dźwignia wypadła z wodzika... problem jest gdzieś w blokadzie albo w samych wodzikach, u mnie np był luz na choince i wodzik się wygiął przez co też były tylko biegi, w moim przypadku, do tyłu, ale nie zaszkodzi sprawdzić w wierzycce zmiany biegów ;)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Problem z biegami

Post autor: Bolszewik »

Spróbuj wyregulować blokadę biegów. Chodzi o to cięgiełko które współpracuje z pedałem sprzęgła unieruchamiając lewarek zmiany biegów gdy sprzęgło nie jest wciśnięte. Ustrojstwo to znajduje się mniej więcej pod prawą stopą kierowcy. Zanim zaczniesz tym kręcić policz ile jest zwojów gwintu lub w inny sposób zaznacz pozycję wyjściową żeby w razie niepowodzenia nie ustawiać tego od nowa.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
grzechu12
Posty: 6
Rejestracja: 30 sie 2012, 16:51

RE: Problem z biegami

Post autor: grzechu12 »

dzięki za propozycje zaraz spróbuje wyregulować blokadę biegów a jak to nie pomoże to rozkręcę pokrywę skrzyni i zobaczę czy w środku wszystko jest ok może tam coś się zjechało
Painkiller
Posty: 257
Rejestracja: 27 lis 2011, 16:33

RE: Problem z biegami

Post autor: Painkiller »

A ja i tak bym odkręcił dekiel od skrzyni,a nie regulował bym na "Pałę"*saycheese*
Bajda
Posty: 112
Rejestracja: 28 kwie 2012, 15:41

RE: Problem z biegami

Post autor: Bajda »

No kolego grzechu12 pochwal się czy rozebrałeś czy nie
Painkiller
Posty: 257
Rejestracja: 27 lis 2011, 16:33

RE: Problem z biegami

Post autor: Painkiller »

Może rozebrał i nie unie złożyć:D
grzechu12
Posty: 6
Rejestracja: 30 sie 2012, 16:51

RE: Problem z biegami

Post autor: grzechu12 »

hehe :)
rozebrałem pokrywę skrzyni biegów ale na moje oko to tam jest wszystko ok ( wodziki całe, zębatki całe nie pozdzierane) a i tak nie mogę wrzucić na luz dźwignią od przełączania przód/tył no nic jutro pojadę do mechanika może on coś pomoże :(
Bajda
Posty: 112
Rejestracja: 28 kwie 2012, 15:41

RE: Problem z biegami

Post autor: Bajda »

Nigdzie nie jedź tylko wrzuć nam kilka zdjęć jak to wygląda po rozebraniu...



Jak trafi Ci się mechanik ch*j to powie że skrzynia roz*ebana i będziesz musiał płacić tyle co skrzynia warta, a okarze się że wystarczyło małą pierdułkę lepiej zamocować albo coś...




BTW. zrób minimum 5 zdjąć z różnych perspektyw i w dobrym świetle, żeby było all widać
SSaPeRR
Posty: 65
Rejestracja: 12 kwie 2012, 17:34

RE: Problem z biegami

Post autor: SSaPeRR »

A próbowałeś wcześniej czy tak samo nie da się przerzucić wodzika jakimś prętem po odkręceniu tej kolumny od biegów, albo po ściągnięciu bocznych pokryw i delikatnym stuknięciu w pierwszy wodzik. (od przodu)
grzechu12
Posty: 6
Rejestracja: 30 sie 2012, 16:51

RE: Problem z biegami

Post autor: grzechu12 »

nie da się ruszyć tą dźwignią ani samym wodzikiem po zdjęciu wszystkiego ale mam pytanie tam jak idą te widełki do rewersu to wydają mi się bardzo sztywne(ściśnięte) te zębatki czy powinien być tam mały luz,
jak coś to wstawię foty jutro z rana bo dzisiaj nie dam rady
Bajda
Posty: 112
Rejestracja: 28 kwie 2012, 15:41

RE: Problem z biegami

Post autor: Bajda »

Powinien być leciutki luz, tak samo nie powinny dotykać tej "rynienki" na zebatce od rewersu
SSaPeRR
Posty: 65
Rejestracja: 12 kwie 2012, 17:34

RE: Problem z biegami

Post autor: SSaPeRR »

Jak już masz odkręconą pokrywę to wykręć kołek mocujący widełki na wodziku i spróbuj przesunąć tak widełki i sprzęgięłko rewersu. Jak lekko pójdzie to coś blokuje wodzik a jak nie będzie chciało się przesuwać to prawdopodobnie coś blokuje sprzęgiełko. Możesz przy odkręconych widełkach sprawdzić czy wodzik przeskoczy jak stukniesz lekko. Pamiętaj żeby sprzęgło wcisnąć.
Możesz podnieść jedno tylne koło w ciągniku, wrzucić bieg, wcisnąć sprzęgło i niech ktoś obraca kołem a Ty patrz jak pracuje rewers i możesz delikatnie stukać w widełki przesuwające sprzęgiełko rewersu, lub próbować przerzucić montarzówką. Może przeskoczy
Painkiller
Posty: 257
Rejestracja: 27 lis 2011, 16:33

RE: Problem z biegami

Post autor: Painkiller »

Pozwolicie,że w trące swoje trzy grosze,pisałeś w pierwszej wypowiedzi,że jak ruszyłeś wajchą od rewersu w pozycję do przodu to coś tam zgrzytneło i nie da się ruszyć tą wajchą to nie dobrze,a skoro coś zgrzytneło to tym bardziej.radzę przyjrzeć się pierwszemu wałkowi w skrzyni od strony silnika gdyż to na nim masz cały rewers.Najlepiej wrzuć Foty będzie to bardziej pomocne.
Bajda
Posty: 112
Rejestracja: 28 kwie 2012, 15:41

RE: Problem z biegami

Post autor: Bajda »

Rewers jest przy tych kołach zębatych skośnych, ale jeżeli by się coś rozleciało to by nie mógł wgl. ruszyć a pisal że jeździć może więc wg mnie blokada wodzików bądź wygięty wodzik( tak jak u mnie było na zębatce od konfiguracji biegów)
ODPOWIEDZ