instrukcja lub wskazówki

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
svecla
Posty: 206
Rejestracja: 06 lip 2011, 23:20

instrukcja lub wskazówki

Post autor: svecla »

Poszukuję instrukcji obsługi do claas columbus / europa lub jakiś namiar na kogoś kto ma. Ewentualnie bardzo chetnie przyjme wskazówki dotyczące ustawienia kombajnu claas columbus 66r. do poszczególnych zbóż od użytkowników, bo nie widzi mi się zgadywanie w polu co w jaki sposób ustawić o_O:D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12223
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: instrukcja lub wskazówki

Post autor: Ursus »

Przeniosłem temat do odpowiedniego działu.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4000
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: instrukcja lub wskazówki

Post autor: chrapek3011 »

W takich leciwych maszynach i tak trzeba ustawiać doświadczalnie.Przez tyle lat maszyny się zużyły,gatunki zbóż również się zmieniły.Instrukcję można mieć,żeby się dobrze ze sprzętem zapoznać a reszta na polu doświadczalnie....
svecla
Posty: 206
Rejestracja: 06 lip 2011, 23:20

RE: instrukcja lub wskazówki

Post autor: svecla »

@Ursus: przyjmuje z pokorą *blushing*
@chrapek3011: wiem że trzeba ustawiać doświadczalnie, ale zazwyczaj w instrukcji jest podane jakieś ustawienie wyjściowe lub zakres ustawień, przez co można tylko dostosowywać ustawienie do warunków, nie zaś przechodzić kolejno przez wszystkie ustawienia w celu odgadnięcia które jest właściwe - pola może braknąć :D*hilarious*
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: instrukcja lub wskazówki

Post autor: claas »

Mój ojciec to zatwardziały typ i wjeżdża w pole Columbusem na tych samych ustawieniach niezależnie od rodzaju zboża.
Jedyne co mogę powiedzieć to to, że górne sito jest ustawione 3 pozycje do góry od pozycji wyjściowej a dolne sito ma podłużne otwory, chociaż według mnie to najlepsze jest to z najmniejszymi otworami. wentylator mam ustawiony na wyższe obroty a zasłony są maksymalnie rozwarte. Trudno mi powiedzieć cokolwiek o regulacji szczeliny przy młocarni.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4000
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: instrukcja lub wskazówki

Post autor: chrapek3011 »

Odnośnie szczeliny klepiska....Jak za duża to całe kłosy idą do zbiornika lub do tyłu,jak za mała to łupie ziarka...
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: instrukcja lub wskazówki

Post autor: claas »

To u mnie jest w sam raz. Tyle samo kłosów co rozłupanych ziaren:D
svecla
Posty: 206
Rejestracja: 06 lip 2011, 23:20

RE: instrukcja lub wskazówki

Post autor: svecla »

@claas: a jak tam z czystością? Właśnie o to chodzi ze poprzedni właściciel też wszystko na jednym sicie, ustawiał na oko i heja w pole. gdybys mógł jeszcze podpowiedziec jak zmienić obroty wentylatora to byłbym wdzięczny.
@chrapek: a jeżeli szczelina jest naprawde za mała, to młocarnia staje i mamy 15 minut grzebania w plewach *flower*
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4000
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: instrukcja lub wskazówki

Post autor: chrapek3011 »

Najprościej jest młócić rzepak...Klepisko na dół i po temacie...
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: instrukcja lub wskazówki

Post autor: claas »

Pamiętam jeszcze z początku jak kombajn został zakupiony to na pierwszym koszeniu w zbiorniku był prawie śrut. Co do wentylatora to się jeszcze wstrzymam z tym, że mam na wyższych obrotach ustawiony. Przy napędzie wentylatora są dwa koła o różnej średnicy. wyższe obroty osiąga się kiedy pasek jest zamocowany na małym kółku. Oczywiście trzeba by było pokombinować przy napinaczu paska, ale to nie powinien być problem. Teraz trudno mi powiedzieć czy u mnie jest na dużym czy małym. ale jeszcze pozostaje regulacja przesłon, chociaż nie wiem jak u ciebie bo u mnie trzeba było je wyremontować bo śruby pordzewiały i nie było jak ruszyć.
Czystość? teraz to u mnie ziarna są całe a słomy i fragmenty kłosów pojawiają się okazjonalnie. Dużo śmieci zostaje przy jęczmieniu i mieszance, ale to nie są zatrważające ilości.
ODPOWIEDZ