C328 wałek sprzęgłowy

Wszystko o naszych Ursusach
Pancz
Posty: 8
Rejestracja: 20 mar 2010, 19:52

C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: Pancz »

Witajcie, prosze o porade , przy wymianie silnika zauwazyklem zyzyty wałek sprzęgłowy głowny -ten o mniejszej średnicy( troche zjechane frezy) i tu jest moje pytanie, jak najprosciej go wymienić? co mam zdemontować a co zostawic/? czy da sie wyjąć ten wałek do przodu? Prosze o szybka odpowiedz
janusz204
Posty: 26
Rejestracja: 19 lis 2010, 18:55

RE: C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: janusz204 »

witam, ten maly wałek to nie sprzęgłowy.
Roman1313
Posty: 563
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: Roman1313 »

Musisz odkręcić dekiel z lewarkiem biegów bo w wałku jest łożysko igiełkowe i sie wysypie przy wyciąganiu do przodu. Najpierw zdemontować trzeba wałek zewnętrzny wraz z obudową łozyska a potem dopiero ten mniejszy. Przy okazji powymieniać uszczelnikenia wałków. A masz nowy na wymiane? Daj zdjęcie tego wałka bo może nie trzeba jeszcze wymieniać.
Pancz
Posty: 8
Rejestracja: 20 mar 2010, 19:52

RE: C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: Pancz »

Dzięki Roman, zdjecia niestety nie dam bo juz zmontowałem- niestety na starym wałku.Do rzeczy, zdemontowałem ten wiekszy wałek wraz z łozyskamii stwierdziłem ze chyba do przodu nie wyjdzie(w kierunku sprzęgła)? nie mam racji? i postanowilem spowrotem zmontowac oczywiscie po wymianie simeringów w tej chwili traktor juz jest na chodzie. I tu mam drugie pytanie- po remoncie bardzo ładnie odpala(nowe zestawy, wtryski+pompa po regeneracji, ale mam zastrzezenie co do lekkich stukow pod obciążeniem i iskier z komina, mysle że chyba cos nie tak mam z zapłonem tylko nie wiem w ktorą stronę go ruszyć? Acha poszedłem z moja tarcza do sklepu, i wyszło że mam wałek raczej od 330 i tez taki kupilem
Roman1313
Posty: 563
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: Roman1313 »

Powinien wyjść do przodu razem z łożyskiem bo do tyłu nie ma miejsca, tylko nie wiem czy są przy łożysku segery czy nie. Od c-330 ma drobne ząbki. Poszukaj temat na forum o sprzęgle do c-328, były tam zdjęcia i opis jak regenerowano sprzęgło.

Sprawdź ustawiene momentów wtrysku.http://www.motomaniacy.com/viewtopic.php?t=10779
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

RE: C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: Wiesiek »

Pieknie opisana czynność ustawiania kąta wtrysku. Niestety trzeba wziąść pod uwagę także luzy na kołach zebatych rozrządu. Ustawiałem zapłon wg wcześniej opisanej procedury i traktorek nie za bardzo się sprawował. Miał niewielkie problemy z rozruchem. Dopiero poprawka " na słuch" sprawiła, że teraz pracuje normalnie. Po przemysleniu doszedłem do wniosku, że nie zmieniłem kól zębatych ( 3 szt) na rozrządzie i to powodowało dośc duży błąd.
Pancz
Posty: 8
Rejestracja: 20 mar 2010, 19:52

RE: C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: Pancz »

Tak tak, są segery przy łożysku nawet dwa- jeden zewnetrzny a drugi wewnętrzny, nie zdejmowałem ich bo myslałem że wałek i tak mi nie wyjdzie bo będzie przeszkadzało koło zębate te na dole. A tak przy okazji nie wiem czy mój silnik nie ma za małego ciśnienia, mam wskaznik i kontrolke podłączone są do bloku na jednym trójniku , i tak na wskazniku wskazuje 0,1 a kontrolka swieci aż do uzyskania 550-600 obrotów wskażnik jest oryginalny i jest wyskalowany do 0,6.Przy 1400obr jest lekko ponad 0,2. Co mam zrobić? cieżko jest wyregulować ciśnienie na pompie?
Roman1313
Posty: 563
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: Roman1313 »

Nie za bardzo jest co regulować, można wymienić sprężynkę na zaworze przelewowym, lub ją bardziej docisnąć przesuwając zawleczke. Najpierw sprwadź ciśnienie jakimś dokładnym zewnętrznym zegarem.
Pancz
Posty: 8
Rejestracja: 20 mar 2010, 19:52

RE: C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: Pancz »

Cisnienie sprawdzone(całkowicie się zgadza ze wskaznikiem na desce) a wiec tak... temp. 75* 1500obr-prawie 3. Ok. 600obr.- w granicach 0,2#0,3 ponizej tych obr. spada całkiem. I teraz pytanie zostawic tak czy grzebać? olej troszke też chyba za dobry bo 15w-40. Acha podmieniłem już filtr oleju ze starego motoru i doszedł dziwny objaw , jak zgasze silnik z większych obrotów to wirnik w filtrze wyraznie sie jeszcze chwile kręci*eek*
janusz204
Posty: 26
Rejestracja: 19 lis 2010, 18:55

RE: C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: janusz204 »

jak po zgaszeniu silnika filtr jeszcze się kręci to znaczy że jest super bo filtrowanie oleju odbywa się na zasadzie odrzutu oleju na boczne scianki filtra. Pamiętam jak w 1985 roku mój dziadek kupil w agromie nówkę ursusa 912 to bąk kręcił się po zgaszeniu silnika tyle co wypalenie jednego popularnego
Pancz
Posty: 8
Rejestracja: 20 mar 2010, 19:52

RE: C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: Pancz »

janusz, dzięki uspokoiłeś mnie, chociaż znam ten traktor od dziecka(może nawet to on bardziej mnie zna *annoy*) to nigdy tego objawu nie usłyszałem, niestety tata zmarł i już nie mam kogo podpytać jak ma być. Zaraz biore sie za zdejmowanie miski, przejze ta pompe, ewentualnie podmienie z tego zdemontowanego silnika i zobaczymy co sie zmieni. Mam tylko dziwne przeczucie , bo podczas mycia (wydmuchiwania)bloku przed remontem wypadł mi taki mały naparstek średnicy #10 mm czy to czasem on mi nie brużdzi
Awatar użytkownika
baro
Posty: 583
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: baro »

Dysza? czy tam tloki są spryskiwane olejem od dołu?
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

RE: C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: Wiesiek »

Jeśli słyszysz wirnik po zgaszeniu silnika to dobrze - tak jak powiedział Janusz. Ale jeśli słyszysz go zbyt mocno ( wibruje) , może to świadczyć o tym że jest mocno zanieczyszczony i stracił wyważenie. należy go wyczyścić. Poza tym zwróc uwagę, że masz dwa obwody cisnienia oleju. Jeden, ten który jest objęty pomiarem i kontrolowany na desce rozdzielczej - to obwód główny smarowania silnika i drugi, ten co doprowadza olej do filtra(bączka) oleju.
Praktycznie to wygląda tak, że w silniku jest pompa dwusekcyjna i każda sekcja służy innemu celowi. Do filtra ciśnienie podaje druga sekcja pompy i jest ono z reguły trochę niższe. Można je regulować zaworem który jest w podstawie tego filtra.
Powiem Ci tak: w moim traktorze wał jest po szlifie i ciśnienie główne nawet przy wolnych obrotach i nagrzanym silniku jest w granicach 4-5atm, ale w tych samych warunkach na drugim obiegu jest tylko ok. 0,2 atm. Wzrasta dopiero wraz ze wzrostem obrotów.
Pancz
Posty: 8
Rejestracja: 20 mar 2010, 19:52

RE: C328 wałek sprzęgłowy

Post autor: Pancz »

baro-tłoki w c 328 są smarowane rozbryzgowo, czytałem w książce,Wiesiek chyba masz racje wyczysciłem filter był faktycznie troche zalepiony,jednak wirnik dalej słysze ale chyba ma tak być,co do ciśnienia to sprawa opanowana- polużniłem pół obrotu śrybe regulacyjna na środkowej panewce i efekt jest taki że na ciepło ma 2 , a przy kreceniu rozrusznikiem juz gaśnie kontrolka, dodam że kontrolka gaśnie dopiero od 0,6, natomiast co do ciśnienia na filtrze to nie mam czym zmierzyć
ODPOWIEDZ