Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Marcin125p »

Odstąpienie nie wchodzi w grę. Ale skany to się załatwi.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
G503
Posty: 77
Rejestracja: 17 paź 2011, 20:12

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: G503 »

Taka przodownica mi też się marzy dlatego tym bardziej gratuluje :D
A tak z ciekawości to jaki rozmiar ma koło gumowe żniwiarki ?
Awatar użytkownika
Kefir
Posty: 28
Rejestracja: 15 wrz 2012, 16:04

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Kefir »

7,50x20 o ile dobrze pamiętam. Paweł z tego co mi się kojarzy, nie ma nigdzie pozaznaczanych roczników na odlewach, choć przy remoncie nie zwracałem na to uwagi. Właśnie wszystkie dane napisane są na tabliczce. A i miło wiedzieć że kolega Marcin posiada taką instrukcje :D
condorpapa
Posty: 50
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:13

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: condorpapa »

Przy okazji odwrócę oponę :)

Czy będziesz tą oponę odwracał jak skarpetkę na drugą stronę??? Czy może tylko zmienisz jej kierunek rotacji? Jeśli to drugie, to....
Pozwolę sobie na uwagę, że wg mnie opona na Twojej przodownicy jest założóna prawidłowo - jej jodełkowy protektor powinien pracować tak jak w traktorze - i w tym celu powinna ta opona być założona odwrotnie niż na kołach traktora. W traktorze siła napędowa jest przekazywana od silnika na koła- a w żniwiarce odwrotnie.
Niedawno był w dziale SPRZEDAM ciągnik MAN 2K3 z Dzierżoniowa, do którego zakupu się przymierzałem nieskutecznie - w którym jedna opona tylnego koła była założona odwrotnie - i jak na to patrzyłem, to mnie zęby bolały. Dlatego Pawle - nie odwracaj opony w Przodownicy , bo mnie przyprawisz o ból zębów.
lonus
Posty: 207
Rejestracja: 12 gru 2011, 12:28

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: lonus »

Dokładnie jak pisze condorpapa opona jest dobrze założona (kierunek rotacji -bieżnika),także lepiej nie robić sobie dodatkowej pracy.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4855
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Bolszewik »

Z tego co wiem to ma jeździć, działać, wyglądać, a nie pracować. Więc obrócenie opony wydaje się właściwe bo będzie się lepiej prowadzić, a opona mniej zużywać.

Mam kosiarkę konną kiedyś miała opony jodły założone były normalnie (tak jak w ciągniku). Maszyna pracowała poprawnie kosząc zarówno trawę jak i zborze. Potem założone były zwykłe opony od żuka, trawę kosiła poprawnie.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: damber »

Dobry plan miałeś z tą żniwiarką w końcu ZETOR-y powinny coś ciągać :D Pewnie do żniw 2013 zdążysz wyremontować żniwiarkę, to żniwa będą klimatyczne jak za dawnych lat.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Ursus »

No to nad oponą się jeszcze zastanowię ;) Ale i tak jest ona już zdjęta. Co ciekawe nie było w dętce ani grama powietrza!!!! Zero!!! :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Kefir
Posty: 28
Rejestracja: 15 wrz 2012, 16:04

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Kefir »

Oponę może założyć sobie indywidualnie każdy wobec swojego upodobania. Możecie się przyjrzeć w artykule że u nas założona jest przodem do kierunku jazdy. W niczym to nie przeszkadza. Jeżeli już tak rozmawiacie o konstrukcji opony itd to spójrzcie jak w niej nacięty jest bieżnik. Będzie ciągnął napęd po podłożu tak samo w jedną jak i w drugą. Ale w ogóle o co ta sprzeczka? o oponę? cała żniwiarka jest ważna a Paweł zrobi jak sam będzie uważał. Mnie najbardziej interesuje czy wszystkie rolki działają i czy mechanizm prowadzenia i zbierania garści na każdym biegu działa dobrze i nie ma przeskoków ;)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Ursus »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Mniejsza oponka raczej pójdzie do wymianki, bo jest spękana. Dętki obydwie. Ktoś założył od większej dętkę 8,25x20. Ale to zrozumiałe, kiedyś nie było tak łatwo kupić ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
condorpapa
Posty: 50
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:13

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: condorpapa »

[ Ale w ogóle o co ta sprzeczka? o oponę?

Sprzeczki nie ma - tylko wymiana poglądów. Paweł założy oponę jak uważa, biorąc lub nie biorąc pod uwagę wyrażone opinie.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Ursus »

Co do mechanizmów to wszystko już pracuje. Było trochę zastane, ale chodzi. Muszę tylko rozeznać się w tym na którym biegu jak powinna pracować. Ale do poprawnej pracy muszę z powrotem podłączyć pedał, bo teraz cięgno jest luźne i mam wrażenie, że to jest powodem tego, że jakby brak jest powtarzalności ;)

Problemem jest też wykruszona lekko obudowa. Ale na to mam już patent. Chyba, że ma ktoś pokrywę do sprzedania? :) To ten element z odlanym napisem PRZODOWNICA.

Obrazek
Obrazek
condorpapa napisał/a:
[ Ale w ogóle o co ta sprzeczka? o oponę?

Sprzeczki nie ma - tylko wymiana poglądów. Paweł założy oponę jak uważa, biorąc lub nie biorąc pod uwagę wyrażone opinie.
Mi osobiście podoba się zgodnie z kierunkiem jazdy, ale zwróciłeś mi uwagę na rzecz, której wcześniej nie zauważyłem. Opona w żniwiarce nie przekazuje napędu na podłoże lecz odwrotnie. To ma sens. Zostawię więc chyba ją tak jak była. Tym bardziej, że wyglądała na nigdy nie zdejmowaną :)



Warto zwrócić uwagę na ciekawe ułożyskowanie koła:

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Kefir
Posty: 28
Rejestracja: 15 wrz 2012, 16:04

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Kefir »

Paweł Pedał nie jest Ci do niczego potrzebny ;) Naciśnięcie pedału przez żniwiarza i trzymanie go powodowało zablokowanie mechanizmu zgrabiania, najczęściej wykorzystywane na zakrętach. Chodziło o to by przy zjeżdżaniu z pokosu na kolejny pokos gdzieś na środku pola nie zrobiło garści. Czyli trzymanie pedału powoduje jałowy ruch grabi (tylko nagarnianie na garść) a nie zgarnianie ze stołu. Na dźwigni masz napisane z tego co pamiętam kolejno 1-0-5-4-3-2 i teraz tak ustawienie w pozycji 0 w ogóle nie zgarnia ze stołu, 1 to każda zgrabia ze stołu, 2 to co druga zgrabia ze stołu, 3 to co trzecia zgrabia ze stołu i tak dalej kolejno. ;)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Ursus »

Na jednym z elementów wybite jest Z5A - więc można wnioskować, że pochodzi jeszcze z czasów pierwszej wersji ;)
Jak nie znajdę punktu zaczepienia to przyjmę za rocznik coś z lat 1963-1971 - bo to lata produkcji tej wersji.



Kolejność jest inna: 2 3 4 5 0 1



Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Kefir
Posty: 28
Rejestracja: 15 wrz 2012, 16:04

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Kefir »

No to mój błąd, nigdy jakoś specjalnie nie zapamiętywałem jaka tam jest kolejność.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: chrapek3011 »

Robota,widzę,wre...Fajna maszynka.
Awatar użytkownika
Kefir
Posty: 28
Rejestracja: 15 wrz 2012, 16:04

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Kefir »

Choć w sumie czekaj dobrze powiedziałem, tylko od drugiej strony zacząłem ;) no nic mniejsza o większość. Działaj, działaj i dawaj znać.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Ursus »

Masz rację, pedał służy do tego co powiedziałeś, jednak u mnie teraz to jest cały czas jakby zablokowane, musiałbym wypiąć cięgno. Jak zmontuję ponownie koło napędowe to zrobię próbę.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Przemo »

No Paweł widzę że nie wytrzymałeś i przodownica prawie na elementy pierwsze rozebrana *helpless* no i dobrze trzeba kuć żelazo póki gorące*lol*. O pokrywę nic się nie martw jak nie znajdziesz drugiej to pięknie Ci napawam żeliwem i po przeszlifowaniu nie będzie śladu;)
Co do koła to zgadzam się z kolegą Condorpapa tą oponę miałeś jak najbardziej dobrze założoną w kierunku uciągu i obciążenia znamionowego ż5B, żeby jodełka się wgryzała i skuteczniej przenosiła napęd na podzespoły Zniwiarki.Wiadomo że i opona od żuka dała by radę jak kolega Bolszewik pisze,ale każdy kto spojrzy na żniwiarkę i zobaczy jodełkę do tyłu od razu się zastanowi dlaczego jest niby odwrotnie jak w traktorze?-i wtedy zobaczy że tym kołem jest przekazywany napęd i tu cały pic.
Większości maszyn rolniczych które mają napęd od koła jodełki są do tyłu np.:KOS, POZNANIAK czy MAZUR a Ty zrobisz jak uważasz i ja to szanuję.:p

Pzdr.Przemo*yes*
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Ursus »

Dzięki :)



Opona 4,00x10 z dętką i dętka 7,50x20 już zamówiona :)



Dziś odbieram z piaskowania kilka elementów. Lada dzień więc koła będą pomalowane i zmontowane ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ