Numerologia ?????????????????

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Awatar użytkownika
van12
Posty: 34
Rejestracja: 10 sty 2007, 20:26

Numerologia ?????????????????

Post autor: van12 »

Witam po raz kolejny!!!
Mam pytanie ,nie wiem jak rozróżnić numer silnika od numeru ciągnika i gdzie to się powinno odczytywać ? Nie mam tabliczki znamionowej, a na bloku kolo kolektora wydechowego znalazłem taki numer 125-74133 czy po tym numerze można określić rok produkcji??? :-)
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: rafal »

po numerach domyślam sie że jest to Zetor . Ten numer dużo mówi co to za traktor i możemy zoorientowac się orientacyjnie kiedy został wyprodukowany. Jednak te numery na wielu częściach moga ze soba się nie zgadzac gdyż z biegem lat części mogły być wymieniane. Dlatego przyjeliśmy zasadę odczytu numeru ciągnika na kołnierzu łączącym skrzynię biegów ze sprzęgłem - patrząc od góry ( zazwyczaj po lewej stronie ciągnika).
Teraz o samym numerze liczba 125 mówi że jest to pierwsza wersja ciągnika czyli 25 A . Gdyby było 225 to była by to druga wersja czyli 25K.
Kolejny numer 5 cyfrowy to numer ciągnika. Jest to rok między 1958 -59. Aby dokładniej podać rok musielibyśmy porównać z numerami innych traktorów
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: Jacek ze Skansena »

Van powiedz czy te numery są odlane na bloku silnika czy wybite znacznikami. Wydaje mi się, że wybite. te póxniejsze Zetorki miały właśnie wybijane nr-y Rocznik tak jak Rafał powiedzał może byc z około 58-59r 125 to mały zetorek.
Awatar użytkownika
van12
Posty: 34
Rejestracja: 10 sty 2007, 20:26

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: van12 »

Numery są wybite ale znalazłem jeszcze jeden numer na dole tez wybity na bloku 76233 poniżej wlewu oleju.
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: Jacek ze Skansena »

To jest nr silnika i może być nr Zetorka tak jak pisał Rafał.
Awatar użytkownika
van12
Posty: 34
Rejestracja: 10 sty 2007, 20:26

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: van12 »

Dzięki
Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 195
Rejestracja: 09 paź 2006, 19:18

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: Mirek »

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć gdzie znajduje się numer silnika w zetorze 25k???
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: Jacek ze Skansena »

Nr silnika znajduje sie pod kolektorem wydechowym w dwóch wesjach. Twoja najprawdopodobniej jest wysoko pod kolektorem wybita. Starsze miały nr odlewane nieco niżej.
Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 195
Rejestracja: 09 paź 2006, 19:18

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: Mirek »

Niestety odczytanie numeru jest niemożliwe:no:. Jest on zamalowany kilkoma warstwami farby i nic nie widać. Może spróbuję tą farbę jakoś usunąć i wtedy odczytam ten numer
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: Jacek ze Skansena »

Tak to możliwe. Te tłoczenia nie sa za głębokie i mogły zostać zamalowane. Przy okzji to zrobisz. nie jest to tak bardzo istaotne abyś musiał to robić natychmiast.
Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 195
Rejestracja: 09 paź 2006, 19:18

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: Mirek »

Na razie i tak nie mam czasu ale jak się zrobi cieplej to coś wymyśle żeby odczytać ten numer:yes:
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: Jacek ze Skansena »

Powiedz czy to są numery lane czy bite. Wydaje mi się, że bite.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: rafal »

Jesli by to były bite numery to pierwszy pochodzi od Zetora 25A i orientacyjne z około 1959-60 roku
natomiast ten drugi jest zdecydowanie z poczatków produkcji z lat 1950-52. Dokładniej musiałbym jednak porównać z innymi ciągnikami i udokumetowaną datą produkcji ciagnika. Powiedz jaki w przypadku tego z numerem 3799 masz filtr olejowy ( pojedyńczy, z dodatkowym podówjnym równoległym), dno misy olejowej( żebrowane?) , czy jest pokrywka na prwaej stronie silnika na obudowie koła zamachowego do montazu sprężarki ?
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: rafal »

Brak tego otworu potwierdza jednoczesnie niski numer twojego silnika. Spezarka pojawiła się później.
Podwójny filtr + żebrowana miska - prawdopodobnie masz silniczek dość oryginalny bez poprzekładanych części. Te elementy były juz od 1949/50.
Numery wybite w charakterystycznym miejscu.
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: Jacek ze Skansena »

To jest silnik z początku lat 50-tych ale nie z roku 50. Jeśli nr jest odlewem to jest pierwsza seria silników. Ta jest trochę póżniejsza. napewno jest to silnik z pierwszej seri a to już coś.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: rafal »

No właśnie tak jak Jacek mówisz , tu musielibysmy dokładniej porównać z jakims udokumetowanym silnikiem z 1950 lub 51, ale jest to możliwe , że to juz późnieszy wypust np z 51 lub 52 . Faktycznie numery poczatkowo były odlewane- masz rację.
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Numerologia ?????????????????

Post autor: Jacek ze Skansena »

Tak to jest możliwe. nr 125 nie dotyczy nru silnika tylko typu traktorka. Jeśli jest bity to jest to trochę młodszy traktorek. Pamietajmy jednak, że one wszystkie pierwszej młodości nie przechodzą. Te różnice są naprawdę niewielkie. trzeba ratować wszystko co się da. Cieszę się, że jesy nas coraz więcej.
ODPOWIEDZ