Pług PZ-1

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

Pług PZ-1

Post autor: krzmaz7 »

Planowałem go sprzedać, ale z racji marnego zainteresowania PZ-1 zostanie w moim garażu. Na początek taki pług może mi wystarczy, ale na pewno nie w taki stanie, w jakim go kupiłem:
[img][IMG]http://images42.fotosik.pl/117/d042a248d827e588m.jpg[/img][/img]
Postanowiłem zwrócić mu jego dawną świetność, dlatego kilka dni temu zacząłem remont. Nie mam zbyt wiele czasu, bo 1. października zaczyna się rok akademicki, ale mam nadzieję, że z wasza pomocą, a raczej poradą się uda. Problem, jaki zaistniał to wymiana lemieszy na nowe. Po objeżdżeniu okolicznych sklepów nie znalazłem nic o takim samym rozstawie śrub. Poradzono mi jednak, żeby się z tego powodu nie martwić tylko kupić najtańsze i najbardziej popularne lemiesze i przewiercić nowe dziury w słupicach. Kupiłem nowe lemiesze i przymierzyłem się do wiercenia i tu właśnie sedno problemu, moja wiertarka nie może sobie z tym poradzić i nie bardzo wiem, co z tym zrobić? Proszę o waszą pomoc w tej sprawie, bo jeżeli uda mi się szybko skończyć remont to jeszcze tej jesieni pług po trzyletnim staniu w krzakach wróci na pole.
Na koniec dwa zdjęcia z obecnym stanem maszyny:
[img][IMG]http://images38.fotosik.pl/200/1e947aa7d17e8635m.jpg[/img][/img]
[img][IMG]http://images41.fotosik.pl/200/3c8b83ac1e40f403m.jpg[/img][/img]
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Pług PZ-1

Post autor: Jacek ze Skansena »

Ile za niego napisz na PW. Kolega szuka za normalne pieniądze.
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Pług PZ-1

Post autor: krzmaz7 »

Panie Jacku pług ogłaszałem już przeszło miesiąc temu i nie było żadnego odzewu. Skoro podjąłem się remontu tzn., że nie zamierzam go sprzedawać, a przynajmniej nie w najbliższym czasie.
Jeżeli wie Pan, co można zrobić z problemem, który opisałem wyżej to proszę o jakąś poradę.
chodkii
Posty: 148
Rejestracja: 22 sty 2008, 23:51

RE: Pług PZ-1

Post autor: chodkii »

jestes z moich okolic wiec pewnie znasz p Zawadzkiego z Uniszowic ma zakład reg głowic i silnikow zajedz do niego pogadaj pewnie da rade zrobic nowe otwory jak nie to sa inne zakłady w lublinie gdzie napewno ci wywiercą te dziury
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Pług PZ-1

Post autor: krzmaz7 »

Tylko w tym wypadku pojawia się kolejny problem, a mianowicie, jeżeli odkręcę słupice to nie będę miał czym ich później przykręcić, ponieważ w PZ-1 śruby mają 17mm i inne zabezpieczenia niż obecnie ( nigdzie nie idzie dostać takich śrub ). Do Uniszowic mam blisko to mógłbym zawieźć cały pług, tylko czy wywiercą mi tam otwory bez rozkręcania maszyny na części? Polecono mi, aby spróbować wywiercić te dziury wiertarką na niskich obrotach. Moja wiertarka jest za stara i nie ma takiej opcji, ale może Pan ma w swoim warsztacie taką wiertarkę, bo w sumie do Pana też mam blisko.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12246
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Pług PZ-1

Post autor: Ursus »

Przypadkiem trafiłem na ten temat, słuchaj Krzysiek - poradziłeś sobie już? Spróbuj kupić może wiertło porządne, np. z serii Piranha (Black&Decker) i pożycz od kogoś wiertarkę np. starą poczciwą Celmę. My mamy taką i ona nie ma regulacji obrotów, ale jej maksymalne są odpowiednie do takich wierceń.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Pług PZ-1

Post autor: krzmaz7 »

Nie, jeszcze sobie z tym nie poradziłem, stąd ten temat dotyczący kupna oryginalnych śrub, bo gdybym je gdzieś dostał to rozkręciłbym pług, zawiózł części do najbliższego warsztatu, w którym wywierciliby mi te dziury, poskładał wszystko na nowo i nie było by problemu. Porządne wiertła kupiłem, niestety nie mam od kogo pożyczyć porządnej wiertarki.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12246
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Pług PZ-1

Post autor: Ursus »

Ale czekaj. Chodzi o to, że co? Nie daje rady bo słaba? Czy wiertło nie zbiera nic?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Pług PZ-1

Post autor: krzmaz7 »

Metal, z którego wykonany jest pług jest na tyle twardy, że po powiedzmy 15 minutach wiercenia na początek wiertłem o mniejszej średnicy pozostał tylko niewielki ślad. Z kimś rozmawiałem i powiedział mi, że poradzi z tym sobie tylko wiertarka wolnoobrotowa lub wiertarka stołowa/stacjonarna, na której będzie można wiercić bez przerwy przez dłuższy czas.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12246
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Pług PZ-1

Post autor: Ursus »

Polecam wiertło kobaltowe + wiertarka o wolnych obrotach (nawet poczciwa CELMA) + smarowanie podczas wiercenia. Musi pójść :)



Wypróbowane przy wierceniu w kilku elementach o bardzo dużej twardości.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ