cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   O KLUBIE   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Nawigacja
RETROTRAKTOR
  STRONA GŁÓWNA
  ARTYKUŁY
  FORUM
  GALERIA
  LINKI
  KALENDARZ
  EKIPA
  KONTAKT
  POCZTA
  PARTNERZY
  FACEBOOK
  WSPÓŁPRACA
  REGULAMIN

O KLUBIE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  WŁADZE KLUBU
  LISTA CZŁONKÓW
  DOŁĄCZ DO NAS
  KONTAKT

ŁOCHOWICE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

STARE BUDY
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

ARTYKUŁY
  RETROTRAKTOR
  AKTUALNOŚCI
  URSUS
  ZETOR
  LANZ
  CIĄGNIKI
  MASZYNY ROLNICZE
  PROTOTYPY
  RELACJE
  NASZE MASZYNY
  CIEKAWE MIEJSCA
  MODELARSTWO
  DONIESIENIA DAWNEJ PRASY
  WSPOMNIENIA
  PORADY

GADŻETY

Ostatnie Artykuły
TRAKTORMANIA 2018
VII WYSTAWA ZABYTKOW...
II KONKURS ORKI ZABY...
TRAKTOROWY NAJAZD NA...
II KONKURS ORKI ZABY...
Zareklamuj się!
ZABYTKOWE TRAKTORY W WITOSŁAWIU
ZABYTKOWE TRAKTORY W WITOSŁAWIUZetor 25, Ursus C325, Zetor 25K z kosiarką Kz2-2,1


Dla miłośników starego sprzętu rolniczego tegoroczne lato jest wyjątkowo obfite pod względem imprez odbywających się z udziałem zabytkowej techniki rolniczej.
Tak było i w ostatnią niedziele 29 lipca. Pośród pięknych jezior połączonych rzeką Rokitka, która wpada do Noteci w miejscowości Witosław odbyły się II Witosławskie Impresje Ludowe. Niniejsza impreza mająca na celu promowanie kultury i twórczości wiejskiej oraz historii życia i pracy na wsi.
Na zaproszenie i dzięki pomocy finansowej Pani Kamili Łącznej z Gminnego Ośrodka Kultury w Mroczy oraz Wice Starosty Powiatu Nakielskiego Tomaszowi Miłowskiemu, możliwe było zaprezentowanie zabytkowych ciągników Klubu Traktor i Maszyna. Początkowo miały przyjechać ciągniki dobrze znane ze Skansenu u Jacka oraz ze spotkań w Minikowie: Ursus C25, Zetor 25, Zetor 25K z kosiarką Kz-2,1 oraz po raz pierwszy prezentowany w barwach Klubu niezwykle rzadko spotykany w Polsce Fendt Fix 2 z 1962r. Ten ciągniczek napędzany 2 cylindrowym chłodzonym powietrzem 19 konnym silnikiem to nie tylko jeżdżący eksponat, ale przede wszystkim traktor będący jest w ciągłej eksploatacji.


Fendt Fix 2 1962 r.W ostatniej chwili udało się zorganizować dodatkową lawetę, która miała zabrać małe "stado dzików". Dzik 2 w oryginalnym kolorze czerwonym z zielonym paskiem sprzęgnięty z przyczepka T-800 oraz debiutujący po renowacji Dzik 2 w równie oryginalnym kolorze zieleni podczepiony do rzadkiego już dziś nośnika - wózka typu T900/0 Lis produkowanego niegdyś w Sulęcinie. Żeby zmieścić dwa ciągniki na lawecie kolega Jacek musiał wykazać się niezwykłą pomysłowością i zręcznością w kierowaniu tymi ciągniczkami do tyłu.


Dzik 2 z przyczepką T800 oraz na niej drugi Dzik 2 z wózkiem LisZielony Dzik niemalże wskoczył na przechyloną platformę przyczepki T-800, następnie wrzuciliśmy mu do towarzystwa Lisa. Dalej czerwony Dzik z załadowaną przyczepą cofnął na lawetę, była to dość trudna część operacji załadunku.


Transport Dzików 2


Niezwykły transport na lawecie ruszył budząc u przechodniów mijanych miejscowości zdziwienie. W Witosławiu uruchomiliśmy, zwiezione dzień wcześniej cztery ciągniki i cała kolumna hałaśliwie ruszyła wyjeżdżając z bramy zaprzyjaźnionego podwórka niczym brygada traktorowa z lat pięćdziesiątych z ośrodka maszynowego do pracy. Przemierzające lokalną drogą ku imprezie traktory wzbudzały ogromne zdziwienie i zainteresowanie mieszkańców. Mknąc ciągnikiem czuło się wiatr we włosach. Dojeżdżając ujrzeliśmy piękny widok malowniczo położonego jeziora Witosław.


Jezioro WitosławSama impreza została przygotowana wyśmienicie. Na scenie prezentowały swój dorobek poszczególne zespoły, a w niezliczonej ilości pawilonów wystawowych można było podziwiać dzieła twórców ludowych oraz zasmakować wypieków.


Kopaczka, opielacz, pług konnyNa miejscu czekał przygotowany dla nas plac w doborowym towarzystwie starych maszyn i narzędzi rolniczych. Dzięki staraniom organizatorów i okolicznych mieszkańców udało się zgromadzić mnóstwo interesujących eksponatów. Niektóre z nich to prawdziwe przedwojenne Polskie perełki przemysłu maszynowego w tym kopaczka Venzki model KE42 zwana wówczas kartoflarką, konna przetrząsarka do siana Hipolita Cegielskiego z lat dwudziestych oraz popularna niegdyś żniwiarka Przodownica z 1958 roku.


Konna przetrząsarka do siana Hipolita Cegielskiego - lata dwudzieste

Kopaczka Venzki model KE42 -


Równie ciekawym i nadal sprawnie działającym eksponatem była niemiecka sieczkarnia toporowa H.F. Egkert wyprodukowana w Berlinie. Sporą grupę przedstawiały powojenne maszyny z lat pięćdziesiątych począwszy od grudziądzkiego pługa, wszelakich opielaczy, wieloraków, kultywatorów, a skończywszy na zawieszanym pługu podorywkowym i ręcznej wialni.
Po krótkiej przerwie ruszyliśmy ciągnikami w kierunku głównego placu, przed scenę, wzbudzając przy tym aplauz licznie przybyłych mieszkańców powiatu. Korowód otwierały najmniejsze, ale za to najbardziej rozgadane Dziki 2. Zręcznie udało się zmieścić wszystkie sześć maszyn przed sceną .


Dzik 2 i Fendt Fix 2W kilku słowach kolega Jacek przedstawił Klub Traktor i Maszyna, coroczny Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych oraz opowiedział o historii poszczególnych modeli traktorów. Ta krótka, ale jakże ciekawa prezentacja została nagrodzona brawami. Po chwili znów zagrały silniki i traktory dostojnie korowodem zjechały zajmując miejsce na placu obok zabytkowych maszyn. Tam wytworzyła się szczególnie miła atmosfera dzięki rozmowom ze starszymi mieszkańcami, którzy przyprowadzili swoje wnuki opowiadając jak to się dawniej pracowało na takim sprzęcie. Dzieci upodobały sobie Dzika 2 z przyczepą. Ten niewielki ciągniczek nie mógł narzekać na brak zajęcia, wożąc niczym autobus pełny zestaw pasażerów okolicznymi dróżkami. A tymczasem pozostałe traktory pokazywały swą sprawność techniczna na pobliskim placu manewrowym.


Dzik 2 z przyczepką T800 wożący dzieci


Niniejszą imprezę możemy zaliczyć do bardzo udanych, nie licząc uszkodzonego łożyska w Zetorku 25, przerysowanej maski Ursusa i pogubionych nakrętek w kole przyczepki od Dzika. Nie mniej jednak wszystkie maszyny cało i bezpiecznie dotarły do domu. Wszystko wskazuje na to, że zabytkowe ciągniki i maszyny na stałe wpiszą się do atrakcji Witosławskich Impresji Ludowych.
Szczególne podziękowania należą się koledze Jackowi za nadanie biegu i zorganizowanie niniejszego spotkania oraz kolegom z Klubu.


Rafał MazurWszelkie rozpowszechnianie oraz kopiowanie poza użytkiem własnym zabronione.