cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   O KLUBIE   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Nawigacja
RETROTRAKTOR
  STRONA GŁÓWNA
  ARTYKUŁY
  FORUM
  GALERIA
  LINKI
  KALENDARZ
  EKIPA
  KONTAKT
  POCZTA
  PARTNERZY
  FACEBOOK
  WSPÓŁPRACA
  REGULAMIN

O KLUBIE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  WŁADZE KLUBU
  LISTA CZŁONKÓW
  DOŁĄCZ DO NAS
  KONTAKT

ŁOCHOWICE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

STARE BUDY
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

ARTYKUŁY
  RETROTRAKTOR
  AKTUALNOŚCI
  URSUS
  ZETOR
  LANZ
  CIĄGNIKI
  MASZYNY ROLNICZE
  PROTOTYPY
  RELACJE
  NASZE MASZYNY
  CIEKAWE MIEJSCA
  MODELARSTWO
  DONIESIENIA DAWNEJ PRASY
  WSPOMNIENIA
  PORADY

GADŻETY

Ostatnie Artykuły
TRAKTORMANIA 2018
VII WYSTAWA ZABYTKOW...
II KONKURS ORKI ZABY...
TRAKTOROWY NAJAZD NA...
II KONKURS ORKI ZABY...
Zareklamuj się!
RETROMOTO 2017


RetroMOTO 2017

27 maja 2017 odbyła się po raz szósty Wystawa Zabytkowych Pojazdów RetroMOTO w Obornikach Śląskich. Impreza organizowana w ramach obchodów Dni Obornik Śląskich nabrała takiego rozmachu, że na kilka dni przed jej rozpoczęciem na liście widniało ponad sto pojazdów zgłoszonych. Ostatecznie zjawiło się ich mniej więcej setka - niektóre nie dojechały, a inne pojawiły się bez zgłoszenia. Na placu wystawowym zaczęło się robić tłoczno już od godziny 12.00, kiedy to oficjalnie rozpoczęła się wystawa. W kilku sektorach zgromadzone zostały perełki motoryzacji - samochody osobowe, motocykle, a także maszyny i ciągniki rolnicze. Atrakcją przygotowaną przez Klub RetroTRAKTOR, czyli głównego organizatora, była wystawa pt. "AGDy braknie prądu" - przedstawiająca artykuły gospodarstwa domowego sprzed lat. Na najmłodszych tradycyjnie czekały animatorki RetroTRAKTORa wraz z przygotowanym zapleczem zabawowym.
Każdy uczestnik był zobowiązany do stawienia się w biurze wystawy celem podpisania regulaminu oraz pobrania numerka startowego i gadżetów zlotowych. Ponadto otrzymywał kartę głosowania w plebiscycie na najładniejszy pojazd. Na podstawie głosowania uczestników wybrano:
1. Kategoria "Najładniejszy polski samochód" - Warszawa M20 z 1960 roku Patrycji Grynienko,
2. Kategoria "Najładniejszy zagraniczny samochód" - ex aequo: VW Bus z 1988r. Jacka Rogackiego oraz Citroen 2CV Henryka Domanieckiego,
3. Kategoria "Najładniejszy motorower" - Jawa 20 z 1972 roku Łukasza Głowiaka,
4. Kategoria "Najładniejszy motocykl" - Junak M10 z 1965 roku Krzysztofa Bębenka,
5. Kategoria "Najładniejszy traktor" - SFV Super 204 z 1959 roku Dominika Wojtaszka.

Wylosowano również upominek spośród głosujących - otrzymał go Łukasz Korpowski, który na wystawę przyjechał Fiatem 126p. Po wręczeniu nagród głównych i upominków dla wyróżnionych pojazdów - przystąpiono do losowania drukarek laserowych przekazanych przez sponsora - firmę XLINE z Wrocławia. Szczęśliwcami zostali: Grzegorz Zabierowski (Nissan Figaro) oraz Krzysztof Kołodziej (BMW 7).

Podczas tegorocznej wystawy zbieraliśmy karmę, smycze, koce, obroże i inne akcesoria, które następnie przekazaliśmy dla Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Za wszystkie dary dziękujęmy w imieniu piesków i kotów.

W trakcie trwania wystawy prezentowane były w ruchu: piła tarczowa napędzana pasem transmisyjnym od ciągnika, śrutownik przedwojenny - również napędzany od ciągnika - a także dawny sposób wyrobu masła. Świeże masełko można było następnie skosztować wraz z ziemniakami serwowanymi prosto z parnika. Ogromne zainteresowanie wzbudzały również pokazy uruchamiania ciągnika SFV, którego silnik działa na podobnej zasadzie jak Ursus C-45. Każde uruchomienie wiązało się z wykonaniem swoistego rytuału zakończonego basowym dudnieniem silnika.

Tradycyjnie na zakończenie wystawy został sformowany korowód pojazdów, który w asyście funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Obornikach Śląskich przejechał ulicami Obornik Śląskich. W tym miejscu należą się podziękowania dla policjantów za pomoc w przeprowadzeniu parady. Po jej zakończeniu na plac powróciły tylko pojazdy organizatorów, a także chętni, którzy zostali na koncerty. Gwiazdą tego wieczoru był zespół Piersi. Klubowicze RetroTRAKTORa poskładali sprzęt i udali się do domów. Wieczorem nastąpiło jeszcze wręczenie nagród w konkursie na najładniejsze stoisko - Klub RetroTRAKTOR zajął III miejsce oraz otrzymał 200 zł.

Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie wielu instytucji:
- Gmina Oborniki Śląskie,
- Sklep narzędziowy MasterMet,
- Niwisiewicz Bosch Service,
- Auto Części Oborniki Śląskie
- XLINE Drukarnia i serwis drukarek,
- Sklep Alfex,
- Grupa BePro - odpowiedzialna za udokumentowanie wystawy za pomocą dronów,
- funkcjonariusze Policji z Obornik Śląskich,
- Fabryka Naklejek,
- RetroSklep.
Wszystkim wyżej wymienionym, a także pozostałym osobom zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia pragnę serdecznie podziękować.

Należy również wyróżnić osoby, które włożyły sporo starań, aby dotrzeć na wystawę z odległych stron Polski:
- ekipa Klubu Miłośników Starej Techniki Skansen Łochowice - Agata, Łukasz i Damian,
- ekipa z Lubecka - z Józkiem Richterem na czele,
- Stokrotka, Wicek i Michał "Sebright",
- Marcin Machejek,
- Tymoteusz "DK94",
- Artur z "Poznańskie Klasyki Nocą",
- i wiele innych osób.

Więcej zdjęć znajdziecie TUTAJ.

 

Wszelkie rozpowszechnianie i kopiowanie poza użytkiem własnym zabronione.