cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   O KLUBIE   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Nawigacja
RETROTRAKTOR
  STRONA GŁÓWNA
  ARTYKUŁY
  FORUM
  GALERIA
  LINKI
  KALENDARZ
  EKIPA
  KONTAKT
  POCZTA
  PARTNERZY
  FACEBOOK
  WSPÓŁPRACA
  REGULAMIN

O KLUBIE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  WŁADZE KLUBU
  LISTA CZŁONKÓW
  DOŁĄCZ DO NAS
  KONTAKT

ŁOCHOWICE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

STARE BUDY
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

ARTYKUŁY
  RETROTRAKTOR
  AKTUALNOŚCI
  URSUS
  ZETOR
  LANZ
  CIĄGNIKI
  MASZYNY ROLNICZE
  PROTOTYPY
  RELACJE
  NASZE MASZYNY
  CIEKAWE MIEJSCA
  MODELARSTWO
  DONIESIENIA DAWNEJ PRASY
  WSPOMNIENIA
  PORADY

GADŻETY

Ostatnie Artykuły
TRAKTORMANIA 2018
VII WYSTAWA ZABYTKOW...
II KONKURS ORKI ZABY...
TRAKTOROWY NAJAZD NA...
II KONKURS ORKI ZABY...
Zareklamuj się!
I KONKURS ORKI ZABYTKOWYMI TRAKTORAMI


I Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami


6 maja 2017r. odbył się w Lubecku (woj. śląskie) po raz pierwszy w Polsce Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami. Inicjatorem tego wydarzenia był Józef Richter, mieszkaniec ww. wsi, który już w ubiegłym roku z okazji Dnia Św. Izydora Oracza zorganizował na swojej posesji wystawę wiekowego sprzętu rolniczego. W tym roku dzięki jego działaniom udało się ściągnąć do tej małej miejscowości w okolicy Lublińca ponad 20 starych traktorów i drugie tyle maszyn.
Około południa wszystkie ciągniki wyruszyły pod kościół, aby następnie w korowodzie podążyć na plac wystawowy. Na miejscu od samego początku nie brakowało atrakcji - Lanz Bulldog wspomagał dostawczego busa podczas wyjeżdżania z błota. A było tego błota sporo, gdyż przez kilka poprzedzających imprezę dni padał deszcz. Również podczas trwania pikniku kilkukrotnie pojawiała się mżawka. Nie przeszkodziło to jednak w przybyciu licznej grupie widzów.
Tradycyjnie największą atrakcją było uruchamianie "bombajów" - pojawił się bowiem Ursus C-45 Andrzeja Mirowskiego oraz Lanz Bulldog Damiana Wolki. Oprócz tego zaprezentowali oni również Zetora 2011 oraz Zetora 50 Super. Wśród innych ciągników wyróżniał się Kramer p. Kałużnego oraz Ursus C-325 Stanisława Pijewskiego. Nie zabrakło również znanego Wam z innych imprez - ciągnika latarnika - czyli Deutza, którego właścicielem jest organizator imprezy Józef Richter. Jednym z najmniejszych okazów był jednoosiowy MF, którego przywiózł Michał Kurowski, znany na forum jako Sebright. Był przy okazji uczestnikiem, który na imprezę przebył najdalszą drogę - w dodatku z żoną Stokrotką oraz synkiem, dla którego wózek był spakowany bezpiecznie na przyczepce. Dla chcących przenieść się o kilkadziesiąt lat wstecz - Kazimierz Karasiewicz serwował chętnym przejażdżki autobusem Skoda Karosa 706 RTO po okolicy.
Około godziny 16 orkę rozpoczął miejscowy wikary - który próbował swoich sił na ciągniku użyczonym przez Józka - Ursusie C-328. Warunki do orki były naprawdę ciężkie. Namoknięta, gliniasta gleba nie była łatwym przeciwnikiem. Najlepiej radził sobie w tej sytuacji koń - podczas pokazu orki pługiem wahadłowym.
Następnie do próby przystępowali właściciele ciągników małej mocy oraz własnoręcznie wykonanych, a później kolejno coraz mocniejsze. Najliczniej reprezentowany segment to tradycyjnie "dwucylindrowce" - wśród nich Ursusy C-325 i C-328, a także Zetor 25 czy Fahr. Nad poprawnością wykonywania orki czuwała komisja konkursowa w składzie: Pani Irena Kąpała, Pan Marian Widera oraz przewodniczący Franciszek Rychter.
Po obejrzeniu ostatniej z prób - przeprowadzonej Ursusem C-4011 - widzowie udali się na pokaz ratownictwa w wykonaniu OSP Lubecko. W między czasie komisja konkursowa dyskutowała na temat wyników konkursu.
Rozstrzygnięcie nastąpiło w namiocie głównym, na scenie. Po krótkim podsumowaniu przez przewodniczącego odczytano wyniki:
miejsce I - Tomasz Wróbel z Kochcic - Ursus C-4011 1966r.,
miejsce II - Milena Klimczak z Jaworzna - Ursus C-328 z 1965r.
miejsce III - Henryk Kolpak z Starych Siołkowic - Fahr D130AH z 1959r.
Laureaci otrzymali wykonane ręcznie przez Roberta Stróżyka płaskorzeźby z wizerunkiem traktorów, a także puchary ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz upominki Magazynu Rolniczego Agro Profil.
Uhonorowany został również Pan Piotr Kaczmarzyk ze Zborowskiego za przeprowadzenie pokazu orki konnej. Następnie kolejno wyczytywani i obdarowywaniu upominkami oraz dyplomami zostali wszyscy uczestnicy imprezy. Nie zapomniano również o osobach zasłużonych dla organizacji całego przedsięwzięcia. W tym miescu należą się podziękowania dla inicjatora - Józefa Richtera, a także całej ekipy osób bez których ta impreza nie mogłaby się odbyć - w szczególności mam na myśli kolekcjonerów i miłośników z okolic Lubecka, jak również osoby zaangażowane w działalność Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lubecko.
Nie pozostaje obecnie nic innego jak zaprosić wszystkich na kolejną edycję konkursu orki w 2017 roku - miejmy nadzieję, że pogoda będzie wówczas nieco łaskawsza.

Paweł RychterWszelkie rozpowszechnianie i kopiowanie poza użytkiem własnym zabronione.