Nośniki narzędzi DSSz-14 / DWSSz-16

Dodano dnia: 16/02/2011

W latach pięćdziesiątych w ZSRR przeprowadzono szereg prac badawczych i konstrukcyjnych nad samojezdnymi podwoziami do celów rolniczych. Pierwszym radzieckim nośnikiem narzędzi był opracowany w Charkowie DSSz-14.

Charkowski nośnik narzędzi DSSz-14.

Produkcja seryjna została uruchomiona równolegle z ciągnikiem DT-14 w 1956 roku, z którym DSSz-14 dzielił część podzespołów. Wspólny był między innymi wysokoprężny, jednocylindrowy silnik o mocy 14KM.  Zespół napędowy zblokowany ze skrzynią biegów został umieszczony z tyłu, zaś przednią część nośnika stanowiła rama przeznaczona do zawieszania maszyn. Niniejsza rama składała się z rozstawionych względem siebie dwóch rur. To rozwiązanie przypominało konstrukcje niemieckich nośników Eicher Kombi lub Lanz Alldog.

Po modernizacji , nośnik otrzymał oznaczenie DWSSz-16.

Nośnik DSSz-14 wyposażony został w niezależny wałek odbioru mocy o liczbie 533 obrotów na minutę, oraz trzy wałki o zależnej liczbie obrotów, rozlokowane z przodu i z tyłu skrzyni biegów. Dodatkowo radziecki nośnik wyposażono w rozdzielacz hydrauliczny i dwa zewnętrzne cylindry.

Rozstaw kół mógł być regulowany skokowo co 7,5cm, w zakresie od 120 do 180cm. Jak podawali radzieccy inżynierowie, regulacji rozstawu mógł dokonać samodzielnie kierowca w warunkach polowych.

Dwustronny pług, spełniał te same zadanie co pług obracalny.

W 1959 roku, na liniach montażowych pojawił się ulepszony nośnik DWSSz-16. Przed wszystkim w stosunku do poprzedniego modelu, udało się obniżyć o 300kg jego masę i uprościć niektóre elementy nośne. Pod maską znalazł się 16 konny, 2 cylindrowy wysokoprężny silnik, chłodzony cieczą. Dodatkowo zastosowano nowego typu koła z ogumieniem o podwyższonej nośności, co umożliwiało rozszerzenie asortymentu maszyn zawieszanych na tym nośniku.

Nośnik DWSSz-16 widok z lewej strony.
1- rurowa rama do podwieszania narzędzi
2 – listwy otworowe służące do ustalania położenia narzędzia
3 – zespół napędowy

System kilkudziesięciu maszyn umożliwiał na wykonywanie grupy sześciu podstawowych prac, takich jak:
1.    orka, kultywatorowanie i uprawy rzędowe
2.    siew z ewentualnym podkarmianiem
3.    opryskiwanie i opylanie
4.    cięcie trwa i zielonek
5.    sprzęt okopowych
6.    prace transportowe i załadunkowe

W 1961 roku, rozpoczęto montaż skrzyni biegów wyposażonej w rewers. Od tego momentu nośnik otrzymał oznaczenie T-16.

Nośnik narzędzi T-16

Rafał Mazur

 

Zobacz więcej na