„Faktotum” z NRD

Dodano dnia: 02/04/2019

W 1953 roku podczas wystawy ogrodniczej w Lipsku firma Manhardt-Landttechnischebau prezentuje jednoosiowy ogrodniczy traktor wielozadaniowy. Nieduża maszyna o mocy 8,5 KM napędzana była jednocylindrowym dwusuwowym silnikiem DKW EL462 o pojemności 0,462 litra. Jednostka ta chłodzona była powietrzem o wymuszonym nawiewie przez dmuchawę. Maszyna ta ważyła około 400 kg i miała 5 biegów do przodu i 1 bieg wsteczny.
Niniejszy traktor prezentowano jako całościowy zespół urządzeń, które można było montować zarówno z przodu, jak i z tyłu ciągnika. Do współpracy z „Faktotumem” przygotowano między innymi takie narzędzia jak glebogryzarka, wielorak-obsypnik, siewnik nawozowy, przetrząsacz, przyczepkę, wózek – nośnik narzędziowy, pługi, kultywator, brony, wyorywacz ziemniaków itd.
W 1968 traktorek przeszedł kilka zmian i otrzymał oznaczenie ET081. Miał zamontowany silnik Barkas EL308 o mocy 6 KM i pojemności 295 cm³. Obie maszyny były produkowane kolejno przez Manhardt KG w Wutha koło Eisenach, od 1973 roku firma ta została znacjonalizowana, a ET081 był budowany do połowy 1991 roku. ET081 miał 3-biegową przekładnię rewersyjną z WOM i ważył około 150 kg bez osprzętu. (www.et081.de). To co jest dużą ciekawostką w NRD, to duże zapotrzebowanie ogrodników, które spowodowało, iż budowano również te ciągniczki z dostępnych w handlu części w prywatnych warsztatach rzemieślniczych.
Z EL308, ale także z mniejszymi silnikami firmy Barkas, zbudowano wiele domowej produkcji ciągników. Większość z nich miała stare przekładnie samochodowe bez możliwości napędu przez WOM i nazywano je „żelaznymi krowami”. Powodem samodzielnej budowy maszyn była ich wysoka cena (ok. 16.000 DM NRD), jeśli chciało się je kupować regularnie, dostępność (socjalistyczna gospodarka planowa), a także brak informacji o maszynach wśród ludności. Maszyny te były przeznaczone dla przedsiębiorstw ogrodniczych, cmentarzy, małych wspólnot itp. a nie do użytku prywatnego.

Rafał Mazur, Christian Sepke

Zobacz więcej na