cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   MAGAZYN   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Zobacz Temat
RetroTRAKTOR || Traktory Ursus, Zetor, Lanz, Stare Maszyny i Ciągniki Rolnicze... | FORUM OGÓLNE | PORADY I WSKAZÓWKI
Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
Autor SPAWANIE - wszystko na ten temat
^Ursus
Super Administrator

Dodane dnia 02-11-2007 23:07
Myślę, że informacje na temat spawania przydadzą się nie jednemu z nas przy remontowaniu starych maszyn. Ja nie jestem ekspertem jeśli chodzi o spawanie więc proszę bardziej obeznanych ode mnie o udzielanie informacji.

W jednym z tematów Jacek pyta o elektrody do spawania bloku w Zetorze 25 - który jest oczywiście żeliwny. Czy ktoś może pomóc??

Pozdrawiam, Paweł

Strona o Zetorze 25 - www.zetor25.pl
Filmy RetroTRAKTOR
Literatura do starych ciągników rolniczych i maszyn - kupię - 607 955 163
Edytowane przez Ursus dnia 09-01-2008 15:19
8133546 www.retrotraktor.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Spawanie - wszystko na ten temat
^Ursus
Super Administrator

Dodane dnia 03-11-2007 10:14
Jacek tato mi podpowiada, że trzeba dobrze rozgrzać palnikiem powierzchnię spawaną, i dopiero odpowiednią elektrodą do żeliwa spawać. No i potem oczywiście pozostawić do samoczynnego ostygnięcia. Tyle wiem - resztę pewnie dopowiedzą fachowcy happy

Pozdrawiam, Paweł

Filmy RetroTRAKTOR
~Deleted_User

User deleted!
Dodane dnia 03-11-2007 16:02
Jeśli chodzi o spawanie takich elemenów jak blok silnika, to lepiej oddać tę robotę fachowcowi.Taniej i bezpieczniej.
Jeśli się nie ma pojęcia o tych pracach, to można jedynie doprowadzić do sytuacji, że trzeba będzie kupić nowy blok.
Równie dobrze można tutaj wprowadzić kącik dotyczący napawania i szlifowania czopów korbowych czy regeneracji pomp wtryskowych.
http://basti2web.de Wyślij Prywatną Wiadomość
~Deleted_User

User deleted!
Dodane dnia 03-11-2007 18:21
Ze swojego doświadczenia uważma, że jeżeli pęknięcie jest na wskutek rozmrożenia to lepiej zdaje egzamin klejenie. Kupiłem kombajn, który miał pęknięty blok, po spawaniu elektrodą zawsze coś się sączyło. Po zaklejeniu jest już spokój happy
Chyba lepszy do spawania żeliwa jest migomat. Kolega miał pękniętą pokrywe podnośnika pospawał migomatem i trzyma.

This user has been deleted!
^Ursus
Super Administrator

Dodane dnia 03-11-2007 19:07
Arbi zgadza się - jak ktoś obawia się i nie ma wogóle doświadczenia to lepiej oddać do fachowca. Ale jeśli chodzi o temat odnośnie np. szlifowania czopów wałów korbowych to nie zgodzę się - to nie jest jakby ta sama ranga prac. Do tego typu obróbki trzeba mieć już odpowiedni sprzęt, a spawarka nie jest dziś czymś co mają tylko w warsztatach na wyposażeniu.

Pozdrawiam, Paweł

Filmy RetroTRAKTOR
+Jacek ze Skansena
Użytkownik

Dodane dnia 03-11-2007 20:14
No tak porad jest wiele. Ja sam troche sie także orientuję ale był u mnie kolega co na codzień spawa w Firmir i spawanie dla niego to nic nowego. Jednak elektrody na zimno do żeliwa pięknie zalewały wcięcia ale po chwili wszystko pekało. Inna jest struktura żżeliwa z lat 40-tych a inna elektrody. Doszliśmy do wniosku,że trzeba sie przeżucić na elektrody KO z dodatkiem miedzi. (zółte z czerwoną kropka). I takie maja być dobre. Bedziemy próbować z tym, że niewiem kiedy kolega zawita do mnie. Dlatego ważne są wasze wypowiedzi bo może coś napotkam i wkońcu dopasuje i pospawam. Narazie dziekuje za te info i proszę o kolejne doświadczenia. Może ktoś spawał takie żeliwo?

Historia naszego kraju to my - dbajmy o nią
Kupię starego Zetora 25 w oryginale, kupię traktor TUR 10 :tel. 728 981 960 Sprzedam rozrusznik do Lanza Ursusa C 45
9007888 http://www.lochowice.ovh.org/news.php Wyślij Prywatną Wiadomość
^Ursus
Super Administrator

Dodane dnia 03-11-2007 20:16
A w którym miejscu dokładnie Jacek będziesz spawał ?? I jak duże jest to pęknięcie??

Pozdrawiam, Paweł

Filmy RetroTRAKTOR
+Jacek ze Skansena
Użytkownik

Dodane dnia 03-11-2007 20:31
Dokładnie od otworu kadłuba gdzie przykręcz się pochwę koła do samej góry to znaczy do pokrywy komory dyfra. I wdół w drugą stronę w kierunku śryby spustu oleju z dyfa.

Kupię starego Zetora 25 w oryginale, kupię traktor TUR 10 :tel. 728 981 960 Sprzedam rozrusznik do Lanza Ursusa C 45
^Ursus
Super Administrator

Dodane dnia 03-11-2007 20:38
Ale to masz rozmontowane ?? Bo to trzeba najlepiej na bok przewrócić.

Pozdrawiam, Paweł

Filmy RetroTRAKTOR
~Mateusz Rogowski
Użytkownik

Dodane dnia 03-11-2007 21:15
Własnie w tą środe skończyłem w szkole na zajeciach praktycznych nauke spawania. Rozmawiałem z nauczycielem czy nie pospawał by mi głowicy od Zetorka, powiedział ze jest to proces długi. Robimy ok 1 cm. spoiny i odkałdamy do ostygnięcia np. w ciepły popiół itp. i dlatego musiałem mu dac czas do namusłu wink Jak widac spawanie takich rzeczy nie jest proste ale i też tanie :uhoh: Jak mysłicie czy taki spaw głowicy będzie trzymał?? Bo porzedni trzymał ok 12 lat...

Żeby to nasze Polskie agromodelarstwo rodziło się i to na dobrym poziomie... Ech biggrin
Wyślij Prywatną Wiadomość
~Deleted_User

User deleted!
Dodane dnia 03-11-2007 22:26
A ja widziałem artystycznie załatany blok w boćku za pomocą nałożonej i prztkręconej płyty stalowej. Dzira została wybita przez urwany korbowód i miała powierzchnie dłoni. W płycie zostały nawiercone a w bloku nawiercone i nagwintowane otwory (chyba M10).Rozstaw otworów rozmieszczonych wzdłuż krawędzi płyty wynosił ok 50 mm.Płyta o grubości ok. 8 mm została do bloku przykręcona po podłożeniu gumowej uszczelki.
Odradzam wszystkim amatorskie spawanie bloków.
~Darcio
Użytkownik

Dodane dnia 04-11-2007 07:55
W amatorskich pracach z racji braku dostępu do nowoczesnych urządzeń musimy posługiwać się starymi technologiami . Stare wcale nie musi oznaczać nieskuteczne. Mam "Poradnik mechanika samochodowego" z lat pięćdziesiątych. Opisane są tam metody napraw, co prawda pracochłonne, ale możliwe do zastosowania z użyciem niezbyt wyspecjalizowanych narzędzi.
Odnośnie spawania bloków: skuteczną metodą naprawy pęknięć jest nawiercenie otworów w odległości mniejszej niż średnica. Nestępnie nagwintowanie i wkręcenie miedzianych kołków. Później między kołkami wierci się kolejne otwory i postępuje jak wyżej, otrzymując szew składający się z miedzianych kołków. Zainteresowanym mogę podać dokładny opis. Spawanie bloków zwykłą spawarką jest ryzykowne. Żeliwo źle się spawa a nawet ładny spaw z racji porowatości może nie być szczelny.
+Jacek ze Skansena
Użytkownik

Dodane dnia 04-11-2007 10:45
Najbardziej interesowało by mnie to co powiedział(napisał) kolega co spawał kombain. Na zimno i niech trzyma. Kadłub mam rozebrany do rosołu o mogę go obracać jak chcę. Spawaliśmy i potem szlifowałem to może też spowodowało pęknięcia.

-Wiesiek
Użytkownik

Dodane dnia 04-11-2007 11:29
do calej dyskusji mogę dodac tylko tyle ,że prawie wszyscy mają racje spawanie zeliwa nie jest proste i nie zawsze jest skuteczne, w tym przypadku spawanie korpusu gdzie wystepują potezne obciązenia moze okazac sie zupelnym niewypałem
apropos dalszych pękniec podczas stygniecia-
- mozna sprobowac nawiercic otwory na koncach pęknietego odcinka przed spawaniem aby uniemożliwic dalsze rozprzestrzenianie sie rysy
nie wolno tez dopuscic do nadmiernego nagrzania sie spawanego elementu trzeba wiec spawac krótkimi etapami i małym prądem studzic powoli az do nastepnego spawu
to tyle z moich praktycznych rad nie jestem spawaczem ale kilka razy mi sie udało ,chociaz wiecej miałem porazek
^Ursus
Super Administrator

Dodane dnia 04-11-2007 21:39
No Jacek dostałeś takie porady, że teraz możesz zacząć spawać biggrin

Pozdrawiam, Paweł

Filmy RetroTRAKTOR
Autor RE: SPAWANIE - wszystko na ten temat
~Deleted_User

User deleted!
Dodane dnia 17-01-2008 23:13
migomat najlepszy do spawania wszystkiego!!! Nauka spawania zajmóje 10 minut,ciągnie mniej prądu i zawsze trzyma

This user has been deleted!
+Jacek ze Skansena
Użytkownik

Dodane dnia 17-01-2008 23:27
Dziękuję za wszystkie porady. Napewno je wykorzystam przy kolejnym pęknięciu. Zetorek z 47 roku jest już pospawany i trzyma jakby co. Pomógł mi w tym nie jeden człowiek a kilku. Pierwsze dwa podejścia okazły się pomimo naprawdę szczerych chęci nie dające pozytywnego efektu. Za trzecim raem się udało i jest nieźle. Jeden gość spytał"po co to spawasz? Przecież wystarczy zmienić blok od innego i po sprawie". Chyba wiecie co odpowiedziałem.
Przy okazji Antonio powiedz jakim drutem się spawa żeliwo?

^rafal
Administrator

Dodane dnia 18-01-2008 21:27
Jacek ze Skansena napisał/a:
Jeden gość spytał"po co to spawasz? Przecież wystarczy zmienić blok od innego i po sprawie".

No tak można było wstawic też cały silnik np od C-360 i było by po sprawie biggrin

maszyny , które maja dusze...
Edytowane przez Ursus dnia 20-01-2008 14:33
^Ursus
Super Administrator

Dodane dnia 20-01-2008 14:33
Znalazłem taki artykuł - może się przyda.

Pozdrawiam, Paweł

Filmy RetroTRAKTOR
~TYMON
Użytkownik

Dodane dnia 23-04-2008 00:08
jeszcze trochę i Jacek będzie nam regenerował głowice i bloki , ja jednak stawiam na fachowców którzy to robią od dawna i maja praktykę dają gwarancje cool oczywiście nie każdego na to stać wiec dzięki temu tematowi zawsze można sie na swój sposób ratować przed wydawaniem kasy , niestety fachowcy nie poprawiają spawów po tych którzy eksperymentują wiec okazało się że 3 moje głowice trafią na złom , bo ktoś kiedyś uważał się za fachowca :shy: i je popsuł .

2 sztuki FERGUSON TEA-20 silnik
stacjonarny s-60-ursus oraz sedling
1417386 Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
Skocz do Forum: