cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   MAGAZYN   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Zobacz Temat
RetroTRAKTOR || Traktory Ursus, Zetor, Lanz, Stare Maszyny i Ciągniki Rolnicze... | CIĄGNIKI ROLNICZE | ZETOR
Autor Zetor K25 - łożysko dźwigni zmiany biegów czy pasuje od c330
~ZetorrrrK25
Użytkownik

Dodane dnia 31-08-2013 19:44
Witam

Wyskakuje mi dźwignia zmiany biegów z wodzików, co powoduje częste zakleszczanie skrzyni (przeważnie na biegach polowych) . Wygląda na to że przyczyną jest wyrobiona powierzchnia kulowa w łożysku (kopułce). Nowych nie ma już w sprzedaży a od C330 wyglądają podobnie. Czy ktoś próbował montować taką , a może jest jakiś inny patent na tą przypadłość?
Proszę o pomoc.
Edytowane przez ZetorrrrK25 dnia 31-08-2013 19:45
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zetor K25 - łożysko dźwigni zmiany biegów czy pasuje od c330
+Jacek ze Skansena
Użytkownik

Dodane dnia 08-10-2013 19:53
To zakleszczanie nie bardzo ma do czynienia dźwignia zmiany. Wodziki mają zamki i nie zawsze one trzymają i tu jest problem. Ja miałem takie, że się blokowały bo na wałkach zrobiły się fale takie jak na drodze gruntowej po równaniu drogi i następnie po czasie robi się tarka. To tak robi się na wałkach wodzików. Oczywiście jest to nie widoczne prawie okiem ale wodziki nie chcą się przesuwać. Jest jeszcze sprawa sprężynek i kulek, które się zniekształcają i też nie zawsze to działa dobrze. Inna sprawa jak ktoś mało użytkuje Zetorka to łatwo zakleszczy biegi. Jk pojeździsz troszkę to wprawy nabierzesz i jest inaczej. Ogólnie trzeba uważać.

Historia naszego kraju to my - dbajmy o nią
Kupię starego Zetora 25, kupię przystawkę pasową do Zetora 25. kupię traktor TUR 10, kupię żuka smutasa A 03 lub A 08 :tel. 728 981 960
9007888 http://www.lochowice.ovh.org/news.php Wyślij Prywatną Wiadomość
-drandrzej
Użytkownik

Dodane dnia 08-10-2013 20:21
problemów moze być więcej - kulka na końcu dzwigni też się wyciera .
szlifowanie podstawy jest możliwe tylko ona jest na tyle cienka że może uda się odzyskac z 2 mm ?
mozna ją obrócić o 90 st to trochę pomoże - jeśli nigdy nie była obracana to ma przynajmniej rowek prowadzący nie wyrobiony i dźwignia nie lata tylko chodzi w gdzie powinna

pozdrawiam
Andrzej
~brutal66
Użytkownik

Dodane dnia 08-10-2013 21:13
Zgadzam się z Jackiem. Ja tez na początku zakleszczałem a teraz nie ma problemu.
Co do tego co pisze Wicher to sprawdza się to w pewnym stopniu. Otóż można w pewien sposób regulować docisk poprzez założenie lub usunięcie uszczelek/ podkładek. Gdy zdjąłem swoją kartonową uszczelkę i dokręciłem to wcale mogłem biegu zmienićhappy Teraz mam zwykłą papierową i jest bardzo dobrze. Biegi nie kleszczą a zarazem wchodzą lekko i gładko.

Pozdrawiam Tomasz

posiadam części do Zetora 25 sprzedam lub zamienię 531 800 714
~klaudiusz
Użytkownik

Dodane dnia 08-10-2013 21:29
Zetorrrk 25
piszesz że wyskakuje ci dźwignia zmiany biegów .
masz ten traktor od niedawna ?
targasz lewarkiem na siłę ?
czy zaczęło się dziać to naraz czy powoli ?
Jeśli nić z tych rzeczy to się zastanów nad problem w jakim kierunku iść na pewno nie Co proponuje kolega ,,Kamil82,,
W moim, szwagier wybił biegi jakieś 20 lat temu i więcej Zetorkiem 25 nie jechał i do tej pory to się nie zdarzyło.
Jeszcze ważny olej, albo sucha skrzynia, po cało dniowym używaniu zetorka czuć jak lewarek chodzi . Olej musi w zasadzie w skrzyni być !!!

Spróbuj coś dopisać jeszcze aby przyczynę tej usterki zdiagnozować cool
>>Zawsze ruchy płynne , delikatne , zgodne z schematem <<

pozdrawiam
klaudiusz

Weteran
~ZetorrrrK25
Użytkownik

Dodane dnia 26-10-2013 19:28
Przepraszam , że dlugo nie zaglądałem do tematu .
Traktorek właściwie użytkuje od niedawna mój ojciec, z czasem opanowaliśmy wybieranie biegów , wszystkie działały bez problemów oprócz wstecznego terenowego który trzeba było przytrzymać lewarkiem żeby pojechać do tyłu.
Dziś zauważyłem że 2 bieg nie działa, zdjąłem pokrywę skrzyni biegów i wybierałem te biegi (tj 2 i wsteczny terenowy) i kręciłem korbą , traktorek jeździł bez problemu.
Spostrzeżenie jest takie : nie wchodzą te biegi , do wrzucenia których trzeba przesunąć lewarek maksymalnie do przodu, jakby brakowało palca wybieraka.
~ziomas1233
Użytkownik

Dodane dnia 26-10-2013 21:01
Witam, te wyskakujące biegi to wypróbuj pod obciążeniem(np. z podczepionym kultywatorem w polu) z wrzuconym biegiem i zdjętym wybierakiem kręcąc korbą wtedy będziesz wiedział czy to wodziki czy może już zjeżdżone tryby, ja u siebie robiłem taki test po remoncie skrzyni.

Stare, ale jare!!!
~klaudiusz
Użytkownik

Dodane dnia 26-10-2013 21:21
witaj
powolutku do przodu

>>Zawsze ruchy spokojne- płynne , delikatne , zgodne z schematem <<

Te skrzynie tego wymagają nie na ,, ukos ,, wyraźne H

Najlepsza to wizja lokalna jak waszym zetorku ta dźwignia chodzi.

annoy

pozdrawiam klaudiusz

Weteran
Skocz do Forum: